Мексико удари Хърватия 3:1

Рейтинг:
1 0
Източник: Getty Images/Guliver Photos

Мексико си осигури участие на 1/8-финалите на световното първенство след убедителна победа с 3:1 над Хърватия.

"Ацтеките" финишираха на второ място в група А и ще играят в елиминациите с Холандия. Хърватия отпада.

Мачът започна предпазливо. В 16-ата мин. Ектор Ерера можеше да изведе Мексико напред. Ударът му обаче срещна гредата.

Три минути по-късно северноамериканците изтърваха нова златна възможност. Орибе Пералта излезе сам срещу Стипе Плетикоса, но в най-важния момент се подхлъзна и падна.

Хърватите отвърнаха с два опасни удара в рамките на две минути. Първо в 29-ата Даниел Прянич стреля опасно, в 31-ата това направи и Иван Перишич.

След това и малкото възможности пред двете врати секнаха. Мачът бе напрегнат и нервен, тъй като и двата отбора се страхуваха от едно – да допуснат гол.

Все пак победата бе задължителна за хърватите, докато мексиканците ги уреждаше и равенство. Точно поради тази причина в 58-ата мин. Селекционерът на балканците Нико Ковач извади защитника Симе Върсалко и пусна на негово място халфа Матео Ковачич.

Рокадата обаче даде негативен резултат. Хърватите като че ли се объркаха от променената си постройка и допуснаха мексиканците да ги натиснат.

Така дойде 65-ата мин., когато реферът Равшан Ирматов от Узбекистан съсече „ацтеките“. Паул Агуиляр изведе Андрес Гуардадо и той стреля. Защитникът на "шахматистите" Дарио Сърна, като типичен вратар, спаси топката с две протегнати ръце. Ирматов обаче йезуитски замълча.

Все пак справедливостта възтържествува седем минути по-късно.  Ектор Ерера центрира от корнер и Рафа Маркес вкара с глава – 1:0 за Мексико. Така Маркес, който стана първият футболист, извел страната си като капитан на четири различни световни първенства, успя да вкара гол на трети различен Мондиал. Той се разписа през 2006 г. срещу Аржентина и през 2010 г. срещу ЮАР.

Ковач реагира като ужилен и извади още един защитник – Прянич, за да пусне нов нападател в лицето на Никица Йелавич.

И отново смяната даде ужасяващ резултат. В 75-ата мин.Орибе Пералта изведе Адрес Гуардадо и той вкара втори гол за "ацтеките".

Това обаче не беше всичко. В 82-ата мин. Резервата Хавиер Ернандес направи резултата класически. Това бе негов 36-и гол в 65-ия му мач с националния екип.

Хърватите успяха да стигнат в края до почетен гол. Вкара го Иван Перишич в 87-ата мин. Това бе първото попадение, което мексиканският вратар Гилермо Очоа допусна в първенството.

Две минути по-късно пък Анте Ребич бе изгонен за брутален фаул срещу Карлос Алберто Пеня.

Хърватия – Мексико 3:1

Маркес (72) 0:1
Гуардадо (75) 0:2
Ернандес (82) 0:3
Перишич (87) 1:3

Хърватия: Плетикоса, Прянич (74 Йелавич), Върсалко (58 Ковачич), Чорлука, Ловрен, Сърна, Олич (69 Ребич), Перишич, Модрич, Ракитич, Манджукич.

Селекционер: Нико Ковач

Мексико: Очоа, Родригес, Маркес, Ерера, Лаюн, Дос Сантос (62 Ернандес), Морено, Гуардадо (84 Фабиан), Пералта (79 Пеня), Агуиляр, Васкес.