Протест
Източник: Getty Images/Guliver Photos

Франция'98 - Мистерията с Роналдо

ФИФА поверява ХVI световно първенство на Франция. Така страната приема отново най-силните футболни отбори в света за втори път след далечната 1938 г.

Направена е сериозна промяна – бройката на отборите финалисти е увеличена с осем и вече е 32. Жребият разпределя отборите така – в група А са Бразилия, Норвегия, Мароко и Шотландия, в група В – Италия, Чили, Австрия и Камерун, в група С – Франция, Дания, ЮАР и Саудитска Арабия, в група D – Нигерия, Парагвай, Испания и България, в група Е – Холандия, Мексико, Белгия и Южна Корея, в група F – Германия, Югославия, Иран и САЩ, в група G – Румъния, Англия, Колумбия и Тунис и в група Н – Аржентина, Хърватия, Ямайка и Япония. Според новия регламент напред продължават класиралите се на първите две места в групите отбори, които оформят осминфиналните двойки.

Първенството ще остане в историята като едно от най-грубите. Показани са цели 22 червени картона. Ригоберт Сонг пък поставя своеобразен антирекорд – той става първият футболист,

гонен два пъти на Мондиали

Камерунецът получава червен картон срещу в мач от група В, четири години по-рано той напуска преждевременно играта и срещу Бразилия.

Без изненади напред от групите за елиминационната фаза продължават сочените за фаворити, като голямото разочарование е отборът на Испания. Иберийците губят от Нигерия с 2:3 и правят нулево равенство срещу Парагвай. В последния мач "Ла Роха" си го изкарва на България – 6:1. Разгромът обаче се оказва пирова победа – напред от групата продължават Нигерия и Парагвай.

На осминфиналите световните шампиони от Бразилия не знаят пощада – те отнасят Чили с 4:1, два гола вкарва голямата звезда Роналдо. С 4:1 бие и Дания – потърпевш е Нигерия. Домакините от Франция се промъкват напред изключително трудно след победа с 1:0 над Парагвай в продълженията. С по 1:0, но в редовното време, печелят също така Италия срещу Норвегия, както и Хърватия срещу Румъния. Германия се мъчи срещу Мексико – немците губят с 0:1 15 минути преди края на срещата, но тогава с голове на Клинсман и Бирхоф обръщат резултата. Голямата драма е в Сент Етиен. Там играят Аржентина и Англия, а на Острова си припомнят Божията ръка на Марадона от 1986 г. и жадуват за отмъщение. Мачът започва ударно – в 6-ата мин. Батистута вкарва за Аржентина от дузпа, десет минути по-късно Англия води с 2:1 след попадения на Шиърър и Оуен. Санети изравнява в края на първото полувреме. В края на мача пък съдията Ким Милтон Нилсен не зачита абсолютно редовен гол на Сол Кембъл. Това не е единственият подарък на рефера –

преди това от игра е изгонен Дейвид Бекъм

след грозна симулация на Диего Симеоне. Накрая нещата опират до най-кошмарния сценарий за Англия – дузпи. Инс и Бати пропускат и Аржентина печели с 4:3.

На четвъртфиналите Франция изиграва нови тежки 120 минути. И продълженията не стигат на домакините и италианците да си вкарат гол, при дузпите ликуват "петлите". Бразилия печели трудно срещу Дания с 3:2, блести Ривалдо с два гола. Холандия печели с гол в последната минута на Бергкамп с 2:1 срещу Аржентина, а приятната изненада Хърватия разгромява Германия с 3:0.

Така на полуфиналите се класират три европейски отбора – Франция, Холандия и Хърватия и четирикратният световен първенец Бразилия-

"Златистите" играят срещу "оранжевите" в Марсилия. За Бразилия се разписва вездесъщият Роналдо. Три минути преди края обаче Клуйверт праща мача в продължения. В крайна сметка пак дузпи трябват да определят победителя – това е Бразилия след четири точни удара, Коку и Р. де Бур пропускат за Холандия.

В Париж пък се готвят за нова фиеста. Осигурява я Лилиан Тюрам. Сърцатият бранител забива два гола след като Хърватия е открила чрез Давор Шукер.

Балканците оставят отлични впечатления и успяват да спечелят мача за третото място срещу Холандия с 2:1. Вторият гол за хърватите вкарва Давор Шукер, който става голмайстор на първенството с шест попадения.

Финалът на този Мондиал пък може би ще си остане завинаги в историята като най-голямата мистерия на световни първенства. В деня на финала, 12 юли, отборът на действащия световен шампион Бразилия, е на официален обяд в луксозни си хотел до Париж.

Звездата Роналдо обаче не се появява

Оказва се, че той е получил нервна криза. "Гърчеше се, цялото му тяло бе разтърсвано от конвулсии, от устата му излизаше пяна", разказва съотборникът му Роберто Карлос.

Роналдо не попада в първоначалния титулярен състав на треньора Марио Загало. Малко преди финала бразилците пускат нов тимов лист – този път звездата е вътре. Роналдо обаче не прилича на себе си. Французите от своя страна играят страховито. Великолепният Зинедин Зидан забива два гола, точен е и Еманюел Пти. "Петлите" бият с 3:0, а цяла Франция е на върха на щастието. Дали обаче щеше да бъде така, ако не беше мистерията с Роналдо?

финал: Бразилия - Франция 0:3

Зидан 0:1, Зидан 0:2, Пти 0:3

Бразилия: Тафарел, Кафу, Алдаир, Жуниор Байано, Сезар Сампайо (Едмундо), Роберто Карлос, Дунга, Роналдо, Ривалдо, Леонардо (Денилсон), Бебето.

Франция: Бартез, Лизаразу, Джоркаеф (Виейра), Дешан, Десаи, Гиварш (Дюгари), Зидан, Тюрам, Пти, Лебьоф, Карембьо (Богосян).

Звезда на Мондиала: Зинедин Зидан (Франция)

Голмайстор: Шукер (Хърватия) - 6

Идеален отбор: Бартез (Франция), Роберто Карлос (Бразилия), Десаи (Франция), Тюрам (Франция), Карлос Гамара (Парагвай), Дунга (Бразилия), Ривалдо (Бразилия), Зидан (Франция), Давидс (Холандия), Роналдо (Бразилия), Шукер (Хърватия).