Протест

Коста Рика напред след дузпи

Рейтинг:
1 0

Отборът на Коста Рика продължава да върши чудеса. След като натупа два световни шампиони в груповата фаза (Уругвай и Италия) и направи равен с трети (Англия), този път отборът от Централна Америка взе скалпа на трети първенец – този на Европа от 2004 г. Гърция.

Двата отбора завършиха 1:1 в редовното време и продълженията, а при дузпите играчите на Коста Рика не сгрешиха нито един път от петте си изпълнения. От Гърция пък се провали най-опитният – Теофанис Гекас.

Футболистите на Коста Рика трябваше да спечелят още в редовното време. Те поведоха с 1:0 чрез Руиз (52), а три минути по-късно австралийският рефер Бен Уилямс не им даде чиста дузпа. В 67-ата мин. пък гърците получиха числено превъзходство – изгонен бе Оскар Дуарте.

Във втори пореден мач пък Гърция успя да се спаси инфарктно в последния възможен момент. След като се класираха за 1/8-финалите за сметка на Кот Д'Ивоар с гол в последната минута, сега "елините" докопаха равенството отново в продълженията на редовното време.

Иначе първото полувреме бе изключително скучно. Двата отбора гледаха да не сгрешат, а единствената възможност се откри пред състава на Гърция. В 37-ата мин. Хосе Олевас изведе чудесно Димитриос Салпингидис и той стреля. Вратарят Кейлор Навас обаче внимаваше и успя да отрази удара.

Седем минути след почивката Коста Рика излезе напред в резултата. Брайън Руиз получи топката и с не особено силен, но достатъчно премерен удар, матира Орестис Карнезис.

В 55-ата мин. австралийският рефер Бен Уилмяс поряза жестоко Коста Рика. Василиос Торосидис спря топката с ръка в наказателното поле. Съдията трябваше да покаже бялата точка, а също и да извади червен картон. Той обаче позорно замълча, а за капак извади и жълт картон на резервата Оскар Естебан Гранадос, който изрази бурно протеста си от пейката.

В 67-ата мин. Коста Рика остана с човек по-малко. Втори жълт картон получи Оскар Дуарте, този път Уилямс реагира правилно.

В 69-ата мин. селекционерът на Гърция Фернандо Сантош направи гросмайсторски ход. Той пусна в игра опитния Теофанис Гекас на мястото на уморения Салпингидис.

С човек повече "елините" натиснаха и започнаха да създават опасност след опасност пред вратата на съперника си.

Така дойде добавеното време на мача, когато именно Гекас се оказа на стрелкова позиция. Нападателят шутира, Навас изби, но топката попадна на крака на защитника Сократис Папастатопулос, който в най-точния момент заби първия си гол с националния екип на Гърция – 1:1 и продължения.

Противно на очакванията в следващите 30 минути Коста Рика, въпреки че беше с човек по-малко тръгна напред. Удобни възможности обаче изтърваха Джоел Кемпбъл и Рандъл Бренес. За гърците пък отново големият коз беше Гекас. В последната 120-а мин. той изведе Константинос Митроглу сам срещу Навас. Вратарят обаче за пореден път спаси и прати мача в дузпи.

Преди изпълнението на наказателните удари съдията Уилямс изгони на трибуните треньора на Гърция Фернандо Сантош. Португалският наставник започна да се разправя, защото не искаше да отпише никой от своите като потенциален изпълнител. По правилата на ФИФА обаче именно това трябва да бъде направено, ако един от двата отбора има числено превъзходство.

При дузпите обаче съдбата най-накрая обърна гръб на гърците. Направи го по най-болезнения начин – от бялата точка изпусна най-полезния в мача за "елините" Гекас. Той изпълни добра дузпа, със сила и насочена под гредата. Навас обаче извади невероятен рефлекс и спаси топката с една ръка.

Коста Рика – Гърция 1:1 (в ред. вр.  пр., при дузпите 5:3)