Протест

Бразилия бие с 3:1 със спорна дузпа

Рейтинг:
0 0

Домакинът и основен претендент за световната титла започна Мондиала с победа 3:1 над Хърватия. Успехът обаче не дойде лесно. Хърватите успяха да поведат изненадващо, преди Неймар да изравни. Повратният момент в срещата дойде в 69-ата мин., когато японският рефер Юичи Нишимура даде изключително спорна дузпа за "селесао". Неймар вкара за 2:1, а в добавеното време Оскар фиксира крайното 3:1.

В 8-ата мин. Хърватия можеше да поведе. След центриране на Дарио Сърна топката бе насочена опасно с глава от Ивица Олич, а вратарят на "златистите" Жулио Сезар само я изгледа как минава до страничната греда.

Нищо не можа да спаси бразилците обаче три минути по-късно. Ивица Олич проби отляво и центрира по земята, Никица Йелавич не успя да нанесе удар и по този начин излъга Марсело, който сам забоде топката в мрежата. Това бе първият автогол на Бразилия на световни първенства.

Домакините не се стреснаха и подкрепяни от пълните трибуни на "Арена де Сао Пауло" натиснаха здраво. Фред и Неймар се разминаха след центриране на Оскар. Удобна възможност пропусна и Дани Алвеш. В 23-ата мин. пък хърватите като по чудо се разминаха с гол в тяхната врата. Неймар проби отдясно, след което нахлу по аутлинията и пусна към малкото поле. След разбъркване топката попадна в Оскар, който без да се бави с топовен удар я изстреля към вратата. Стипе Плетикоса обаче беше на мястото си и изби.

В 29-ата мин. стадионът избухна. Само минута по-рано Никица Йелавич изтърва чудесен шанс, а в ответната атака Неймар с неособено силен, но много точен и прецизен удар от дистанция изравни – 1:1! Това беше неговият 32-и гол в 50-ия му мач за "селесао".

До края на полувремето инициативата беше изцяло на страната на домакините. Те успяха да създадат няколко добри атака, но до по-опасно положение така и не стигнаха.

След почивката хърватите се дръпнаха назад и оставиха домакините да играят с топката, а в същото време разчитаха на контри. При една от тях след час игра Олич можеше да излезе сам срещу вратаря Сезар. Нападателят обаче сам се препъна и падна.

В 67-ата минута "селесао" получи пряк свободен удар в опасна позиция. Зад топката застанаха голмайсторът Неймар, Давид Луис и Дани Алвеш. С изпълнението се нагърби последният, топката обаче профуча над напречната греда.

В 69-ата мин. японският съдия Юичи Нишимура даде скандална аванта на Бразилия. Абсолютно незабележимият до този момент централен нападател Фред, застанал с гръб към вратата, усети близостта на Деян Ловрен и се строполи като покосен. Накамура посочи бялата точка и извади жълт картон на хърватина. Неймар пък изпълни наказателният удар. Той би слаб удар, Стипе Плетикоса реагира добре и успя да докосне топката, но не и да я избие – 33-и гол за Неймар и 2:1 за Бразилия.

В 76-ата мин. Оскар сложи топката на главата на Давид Луис. Последният обаче не успя да насочи добре удара си.

В последните десетина минути хърватите се хвърляха да изравняват. В 81-ата мин. те вкараха гол. Той обаче беше правилно отменен, защото Олич натисна във въздуха вратаря Сезар. Последва страховит удар на Лука Модрич. Именно в заключителния период се видя, че в защитен план бразилците определено имат проблеми.

В добавеното време пък остър удар на Марсело Брозович бе отбит със сетни сили от Сезар. В ответната атака пък най-добрият на терена Оскар с далечен удар сложи край на спора – 3:1 за Бразилия.