Протест
Източник: Wikipedia

Швейцария'54 - Футболен чардаш и германска пресметливост

В средата на века футболната мода в света се диктува от унгарския отбор. Създаденият от старши треньора Густав Шебеш "златен" тим жъне победа след победа и то срещу реномирани съперници. През 1952 г. Унгария става олимпийски шампион в Хелзинки; през 1953 г. "вълшебните хусари" бият Англия с 6:3 на "Меката" на световния футбол "Уембли" и поднасят "сензацията на столетието" - според пресата на Острова; през 1954 г. реваншът в Будапеща е още по-горчив за "родоначалниците" - гордите албионци са принудени да преглътнат загуба с 1:7. Или суха статистика: за периода 1950 г. - юни 1954 г. Унгария играе 32 мача, постига 28 победи, четири пъти завършва наравно и нито един път не губи. Головата разлика пък е смразяваща – 146:33.

Така далеч преди началото на V световно първенство по футбол всички специалисти са сигурни, че битката ще е за второто място, а за

сигурен шампион

без съмнение се сочи Унгария. Швейцария е определена да приеме Мондиала още на конгреса на ФИФА през 1946 г. в Люксембург. За финалите направо се класират домакините и световният шампион Уругвай. Жребият праща в I група Бразилия, Франция, Югославия, Мексико; във II - Унгария, Турция, ФРГ и Южна Корея; в III - Уругвай, Австрия, Чехословакия и Шотландия; в IV - Англия, Италия, Швейцария и Белгия.

Мондиалът е открит с двубоя Югославия - Франция на 16 юни на реконструирания стадион "Ла Понтез" в Лозана. Двата отбора имат много сметки за уреждане. Преди пет години в квалификационната битка за Бразилия’50 в трети допълнителен мач балканците са надиграли "петлите". Югославяните пък се чувстват пренебрегнати от ФИФА затова, че Франция е била предпочетена да бъде водач в групата. В крайна сметка с единствен гол на Милутинович западните ни съседи побеждават с 1:0 — твърде ценна победа както се оказва впоследствие. В останалите мачове изненади няма, а срещата, която трябва да определи четвъртфиналистите е Бразилия - Югославия. Равенството 1:1 задоволява напълно и двата отбора.

Във II група са отбелязани общо 41 гола. Главната заслуга естествено е на унгарците, автори на 17 от попадениятя. Възпитаниците на Густав Шебеш отнасят с 9:0 Южна Корея. По-късно се справят изненадващо лесно и с ФРГ - 8:3. Във всеобщата еуфория никой не отчита

тънкия ход на германския наставник Сеп Хербергер -

в неговия отбор липсват шестима основни играчи. Унгарците пък са принудени да се разделят с най-добрия си играч – Ференц Пушкаш. Близо минута "Галопиращият полковник" лъже с невероятни финтове немския защитник Либрих. Най-накрая бранителят не издържа и рита грубо през краката Пушкаш. Унгарецът е изнесен със съмнения за пукнат глезен.

В III група събитията се развиват според сценария - Уругвай и Австрия продължават напред, без дори да допуснат гол във вратата си. В IV група изненада поднася отборът на Швейцария. Домакините побеждават още в първия си мач Италия с 2:1. Футболистите на "скуадра адзура" недоволстват от бразилския рефер Виана, който отменя гол на Лоренци. По-късно арбитърът е отстранен от Мондиала. След приключване на срещите в групата единствено участие на четвъртфиналите си е осигурил тимът на Англия, а Италия и Швейцария трябва да изиграят допълнителен мач. "Кръстоносците" побеждават двукратния световен шампион с още по-убедителен резултат – 4:1.

Четвъртфиналът между Швейцария и Австрия, игран в Лозана, се превръща в минивариант на рубриката "Гол след гол". Въодушевени от подкрепата на публиката, до 18-ата минута "кръстоносците" водят с 3:0. 15 минути по-късно резултатът вече е 5:3 за Австрия. Мачът се играе при

непоносима жега -

на полувремето швейцарците Боке и Пралие се оплакват от главоболие. Лекарят констатира признаци на слънчев удар. Вратарят на австрийците Шмид пък припада на терена и се налага да го поливат с ледена вода, за да го свестят. В крайна сметка Австрия печели със 7:5.

В най-интересния четвъртфинал се срещат абсолютният фаворит Унгария и жадуващият реванш за провала отпреди четири години тим на Бразилия. "Златистите" започват мача уверено, но след детинска грешка в защитата им унгарците повеждат в резултата. И двата отбора демонстрират отличен стил. Пред двете врати се редят непрекъснато опасности, а двубоят завършва 4:2 за Унгария.

Югославия губи кошмарно с 0:2 срещу ФРГ. Първият гол за германците вкарва... югославянинът Хорват и то при абсолютно безобидна ситуация. Оттам до края на мача действията се прехвърлят пред немската врата. Към края при пряк свободен удар за Югославия топката се отбива в стената, попада в Ран, който прекосява почти целия терен и отбелязва гол от 20 метра. Критиките в белградския печат са унищожителни. Всички вестникари са се наговорили и в деня на прибирането на югославския тим на спортните колони на всички издания излиза кратко съобщение в каре: "Днес от Швейцария се прибира националният отбор по футбол. На гарата той ще бъде тържествено посрещнат от дейци на Клуба на пенсионера. Очаква се повечето от футболистите да попълнят редиците на дружеството".

В последния четвъртфинал световният шампион Уругвай лесно стига до победа с 4:2 срещу Англия.

На полуфинала Унгария се изправя срещу Уругвай. Мачът преминава изключително спортсменски, зрителите се наслаждават на хубава игра, красиви комбинации, две инфарктни продължения и шест гола. Статистиците изчисляват, че унгарците са отправили към вратата на Уругвай общо 28 удара - четири от тях са влезли в мрежата. Ударите на уругвайците пък са 33, но головете са само 2.

Прогнозите за другата среща са, че срещу Австрия щастието най-накрая ще обърне гръб на германците. Нищо подобно, Сеп Хербергер отново изненадва всички с нова тактическа постройка и ФРГ бие с 6:1.

Така големият финал е Унгария - ФРГ и никой не се съмнява кой ще е победителят. Унгарците канят от родината си съпругите и годениците си, за да отпразнуват заедно големия успех. Със специално ангажирания за случая самолет пристига и доставка от десет каси токайско вино.

4 юли, Берн, второ действие на двубоя Унгария - ФРГ след 8:3 в предварителната група. Преди мача в съблекалнята на унгарците цари въодушевление. Невъзстановеният още от контузията Пушкаш не дава и да се продума, че няма да играе. Поддал се на общия оптимизъм, треньорът Шебеш не вижда и смисъл да му забранява.

Мачът започва във вихрено темпо. Пушкаш отново прави за смях стария си приятел Либрих. В 6-ата мин. "Галопиращият полковник" бележи 1:0. До 10-ата минута Унгария вече води с 2:0 - точен е Цибор.

Над Берн завалява силен дъжд,

което е добре дошло за германците, свикнали на по-силов футбол. Те се възползват от положението и до почивката резултатът вече е равен -2:2. На полувремето унгарците се прибират смутени, треньорът Шебеш - също. Пушкаш и Кочиш се карат със съотборниците си. Второто полувреме се играе само пред германската врата. На няколко пъти гредите помагат на вратаря Турек, английският съдия Линг отменя гол на Пушкаш. В 84-ата минута при единственото си минаване на центъра, германците отбелязват гол. Решаващото попадение е дело на Ран. До края пред унгарците се откриват още възможности - Цибор остава сам срещу Турек, но не е точен, а удар на Хидегкути облизва страничната греда. Всичко обаче е свършило.

След мача започват спорове коя е причината за германския успех. Пресметливостта на Сеп Хербергер, заблудил в първия двубой унгарците, като пуска в игра втория си тим, или прекаленото самочувствие на Пушкаш и компания. Други виждат причината в пороя над Берн, трети обвиняват германците в употреба на стимулиращи средства. Преди повече от четвърт век създателят на прочутия унгарски тим Густав Шебеш обяви, че вече знае истинските причини за неуспеха и смята да публикува книга, в която да ги обясни. Уви, седмица след изявлението си, на 80-годишна възраст Шебеш почина и отнесе със себе си и своята тайна.

финал: Унгария - ФРГ 2:3

Пушкаш 1:0, Цибор 2:0, Морлок 2:1, Ран 2:2, Ран 2:3.

Унгария: Грошич, Бузански, Лантош, Лорант, Божик, Закариаш, Цибор, Кочиш, Хидегкути, Пушкаш, Toм.

Германия: Турек, Посипал, Колмайер, Екел, Либрих, Май, Ран, Морлок, О. Валтер, Ф. Валтер, Шефер

Звезда на Мондиала: Ференц Пушкаш (Унгария)

Голмайстор: Кочиш (Унгария) - 11

Идеален отбор: Грошич (Унгария), Джалма Сантос (Бразилия), Либрих (ФРГ), Бърн (Англия), Божик (Унгария), Андраде (Уругвай), Цибор (Унгария), Кочиш (Унгария), Ф. Валтер (ФРГ), Пушкаш (Унгария), Борхес (Уругвай).