Рейтинг:
1 0
Източник: Getty Images/Guliver Photos
Бразилия – Камерун 4:1

Бразилия не допусна изненада срещу Камерун и постигна очакван успех с 4:1, спечелвайки първото място в група А на световното първенство.

Двубоят на стадион "Насионал Мане Гаринча" в Бразилия започна вихрено за бразилците, които още в 17-ата мин. поведоха с гол на Неймар. Попадението дойде след груба грешка на камерунците, който загубиха една топка при изнасянето от тяхната половина. Луис Густаво нахлу по крилото и подаде отляво към оставения непокрит голмайстор, който с лекота наказа Шарл Итанж, пращайки топката в мрежата му. Попадението е историческо - №100 в стотния мач на Бразилия на световни първенства. В 25-ата мин. обаче дойде и часът на Жоел Матип, който изравни за Камерун, след като минута преди това нацели греда след изпълнение на корнер. Сега той засече отблизо топката в мрежата на Жулио Сезар след пас на Алан Ниом, който преодоля Дани Алвеш. Десет минути по-късно отново Неймар даде преднина на "селесао". Той получи пас от Марсело на левия фланг, напредна в наказателното поле на африканците и с удар от границата на наказателното поле оплете топката в мрежата. До края на полувремето Хълк пропусна да отбележи след многоходова атака на бразилците.

Втората част отново започна с летящ старт за "селесао". Добри положения пропуснаха Неймар и Давид Луис. В 49-ата минута Фред оплете топката в мрежата след центриране на Давид Луиш и удар с глава. Въпреки, че голът бе зачетен, повторенията показаха, че централният нападател на Бразилия е бил в положение на засада. Преди това обаче главният съдия подмина спорно положение в наказателното поле, при което можеше да отсъди дузпа за нарушение срещу Неймар и да изгони Ейонг Ено за втори жълт картон. Бразилците продължиха да правят каквото си поискат на терена срещу "африканските лъвове", но чак в 84-ата мин резервата Фернандиньо оформи крайното 4:1 за "селесао" след страхотна многоходова атака на бразилците.

Като победител в група А Бразилия ще срещне Чили, втория в група В, на осминафиналите на мандиала. Мексико пък ще се изправи срещу Холандия.

Камерун – Бразилия 1:4

0:1 Неймар (17)
1:1 Жоел Матип (26)
1:2 Неймар (34)
1:3 Фред (49)
1:4 Фернандиньо (84)

Камерун: 16.Шарл Итанж, 3.Никола Н`Кулу, 22.Aлан Ниом, 12.Анри Бедимо, 8.Бенжамен Муканджо (58 - 20.Едгар Сали), 10.Венсан Абубакар (72 - 15.Пиер Уебо), 7.Ланди Н`Гемо, 18.Ейонг Ено, 21.Жоел Матип, 13.Ерик-Максим Чупо-Мотинг(81 - 11. Жан Макун), 17.Стефан Мбиа.

Бразилия: 12.Жулио Сезар, 6.Марсело, 3.Тиаго Силва, 4.Давид Луис, 2.Даниел Алвеш, 17.Луис Густаво, 8.Паулиньо (46 - 5.Фернандиньо), 11.Оскар, 10.Неймар (71 - 19.Вилиан), 9.Фред, 7.Хълк (63 - 16.Рамирес).

Жълти картони: Ейонг Ено, Стефан Мбиа

Главен съдия: Йонас Ериксон (Швеция)

Стадион: "Насионал Мане Гаринча", 69 112 зрители