Незаконна ли е синята зона и ако е – как може да потърсим правата си в съда? В "Добро утро, България!" се срещнахме с Гергана Владкова, която е председател на Софийски обществен съвет, който определя събирането на такси от общината като незаконно. По думите на Владкова не е ясно дали двете зони за паркиране в центъра на столицата функционират, след приемането на новите правила за паркиране през септември 2013 г. За да се случи това, кметът на столицата трябва да издаде заповед – обясни Владкова.
По-съществената причина, аргументираща нерегламентираното събиране на такси, според обществения съвет е статута на Център за градска мобилност, което събира налозите. То не е общинско дружество, каквото е изискването в закона, а търговско дружество – т. е. с тази организация общината може да извършва стопанска дейност. Служба по контрол на правила, които следват от нормативни актове - не може да бъде стопанска дейност, подчерта Владкова.
Така излиза, че Столична община и държавата финансират най-богатото общинско предприятие – Центъра за градска мобилност. За последната година общинското предприятие, което работи като търговско дружество, не е подпомогнало с нито лев местната управа.
86 млн. лв. е дала общината на центъра за 2013 г. Отделно от това дружеството е получило други 30 млн. Като държавна субсидия. И тук идва парадоксът - Столичната община не е получила нито лев от Центъра за градска мобилност.
Росен Малинов – областен управител на София, обясни, че ако се запише в наредбата, че е общинско предприятие или служба на общината, приходите от дейността на дружеството ще влизат директно в бюджета и там ще подлежат на контрол на Сметната палата.
Къде обаче отиват всички тези пари - не е ясно. Помолихме ръководството на Центъра за градска мобилност за месечен разчет на приходите и разходите от синята зона, наказателните паркинги и скобите. Получихме само общи данни за 2012 г. По документи приходите от синята зона, паяците и скобите възлизат на 17 млн. лв. годишно. Излиза, че средно на месец дружеството прибира 1,5 млн. лв. Ние обаче направихме друга сметка.
По данни на общински съветници, дневно се заскобяват и евакуират по 300 автомобила. За да се освободите от скоба, трябва да платите 30 лв., ако дневно са по 300 автомобила - така на ден само от скоби се събират по 9000 лв. Това прави около 250 хил. лв. на месец само от услугата синя и зелена зона.
От Центъра за градска мобилност изпратиха ново съобщение по електронната поща, в което посочват, че работят законно. Ние, също така законно, ще продължим да питаме къде са парите.
коментари