Аржентина на 1/2-финал с 1:0 над Белгия

Рейтинг:
0 0
Източник: Getty Images/Guliver Photos

Аржентина спечели с минимално 1:0 над Белгия в четвъртфинален мач от световното първенство по футбол.

Единственият гол в мача на "Ещадио Насионал Мане Гаринча" в столицата Бразилия падна в самото начало – вкара го Гонсало Игауин в 8-ата мин. с чудесен удар от въздуха от границата на наказателното поле.

Така "гаучосите" преодоляха комплекса си да отпадат преди полуфиналите. Това е първо класиране на Аржентина сред най-добрите четири отбора в света от Мондиала през 1990 г.

През първото полувреме по-силният отбор беше южноамериканският. Първата опасна ситуация пред вратата на Белгия бе създадено още в 3-ата мин., но капитанът на "червените дяволи" Венсан Компани се намеси добре. Пет минути по-късно обаче нямаше кой да спре аржентинците. След продължително разиграване на "гаучосите", преминало през Лионел Меси и Анхел Ди Мария, топката попадна след рикошет в Ян Вертонген на крака на Игуаин и той от въздуха, без да се колебае нито за миг, я прати с красив удар зад Тибо Куртоа – 1:0.

До края на полувремето Белгия пропусна удобни възможности чрез Кевин Де Брюн и Кевин Миралас. Аржентина пък понесе сериозен удар – в 33-ата мин. контузия получи Анхел Ди Мария, който бе заменен принудително.

В началото на втората част по-активният отбор отново бе този на Аржентина. И отново най-близо до гола беше Игуаин.  Първо в 51-ата мин. негов удар мина близо до вратата на Куртоа, четири минути по-късно нападателят на "гаучосите" прасна гредата.

Белгийците така и не успяха да създадат реална възможност за гола, от който имаха толкова нужда. "Червените дяволи" имаха инициативата до края на срещата, но не успяха да осъществят нищо повече от хаотичен натиск. В края на мача все пак удобни възможности имаха Де Брюн, Миралас и резервата Ромелу Лукаку. Всички те обаче не бяха точни.

Така напред продължава Аржентина. На полуфинала "гаучосите" ще спорят с победителя от мача Холандия – Коста Рика, който е по-късно тази вечер.

Аржентина – Белгия 1:0

Игуаин (8) 1:0

Аржентина: Ромеро, Сабалета, Гарай, Басанта, Демикелис, Билия, Масчерано, Ди Мария (33 Перес), Лавеци (71 Паласио), Меси, Игуаин (81 Гаго).

Селекционер: Алехандро Сабея

Белгия: Куртоа, Ван Буйтен, Компани, Вертонген, Алдервейрелд, Витцел, Фелайни, Миралас (60 Мертенс), Азар (75 Шадли), Де Брюн, Ориги (59 Лукаку).

Селекционер: Марк Вилмотс

Жълти картони: Билия (А); Азар, Алдервейрелд (Б)

Главен съдия: Никола Рицоли (Италия)