Протест

Белгия изхвърли САЩ след драма с 3 гола в продълженията

Рейтинг:
0 0

Белгия е последният  четвъртфиналист на световното първенство по футбол в Бразилия. "Червените дяволи" победиха САЩ с 2:1 (0:0 в редовното време) в осминафинален мач , игран на "Арена Фонте Нова" в Салвадор и ще се изправят срещу Аржентина в следващата фаза. Попаденията бяха дело на Кевин де Бруйне и Ромелу Лукаку в първото продължение на двубоя.

В самото начало на мача изненадата в стартовия състав на белгийците Дивок Ориги можеше да открие резултата. Нападателят се възползва от грешка в защитата на САЩ, излезе отдясно в наказателното поле, но Тим Хауърд изби. В 23-ата мин. Де Бруйне получи вляво в наказателното поле, финтира защитник, но стреля покрай вратата. Последваха още няколко атаки пред двете врати, но нито една от тях не се увенча с успех.

Второто полувреме започна с натиск на Белгия и отново Дивок Ориги, който се размина с топката пред голлинията, можеше да огорчи американците. В 57-ата мин. нападателят тресна и греда след удар с глава.  Последваха пропуски направиха последователно Азар и Вертонген. В тези минути главно действащо лице беше вратарят на САЩ Тим Хауърд. Белгийците мачкаха съперника и до края на редовното време Азар, Миралас и Ориги имаха по няколко отлични положения за гол. В 90-ата мин. капитанът Компани можеше да сложи точка на спора, но сам пред Хауърд не успя да засече топката и редовното време завърши 0:0.

Още в третата минута на продължението влезлият като резерва Ромелу Лукаку проби като на парад по дясното крило, подаде по земя на Кевин де Бруйне, който прониза вратата на "янките" с удар в далечния ъгъл. В 105-ата минута отново двамата, замесени в първото попадение играчи на Белгия, бяха в полезрението на камерите след второто попадение за "червените дяволи". Този път обаче Кевин де Бруйне проби, а златната резерва Ромелу Лукаку отбеляза.

Източник: Getty Images/Guliver Photos

Така още след първото продължение Белгия водеше на САЩ с 2:0, но американците още не се бяха предали. Със започването на втората част те намалиха резултата, чрез резервата Джулиян Грийн в 107-ата мин. Последва и пропуск на Джърмейн Джоунс, който направи мача още по-напечен, а след гола Щатите бяха окрилени. Те изцедиха и последните си сили до края, но късметът беше на страната на Белгия.

Белгия - САЩ 2:1 (0:0 в редовното време)

1:0 Кевин де Бруйне (92)
2:0 Ромелу Лукаку (105)
2:1 Джулиън Грийн (107)

Белгия: 1.Тибо Куртоа, 15.Даниел ван Буйтен, 2.Тоби Алдервейрелд, 5.Ян Вертонген, 4.Венсан Компани, 6.Аксел Витсел, 8.Маруан Фелаини, 14.Дрийс Мертенс (61 - Кевин Миралас), 10.Еден Азар (111 - Насер Шадли), 7.Кевин Де Брюин, 17.Дивок Ориги (91 - Ромелу Лукаку).

САЩ: 1.Тим Хауърд, 5.Мат Беслър, 20.Джоф Камерън, 3.Омар Гонзалес, 23.Фабиан Джонсън (33 - ДеАндре Йедлин), 4.Майкъл Брадли, 7.ДаМаркъс Бийзли, 13.Джърмейн Джоунс ,19.Греъм Зуси (72 - Крис Вондоловски), 8.Клинт Демпси, 11.Алехандро Бедоя (105 - Джулиян Грийн).

Жълти картони: Джоф Камерън, Венсан Компани

Съдя: Джамел Хаймуди (Алжир)