Протест
Източник: fifa.com

Англия'66 - Шампиони след месеци терзания

VIII световен футболен шампионат е поверен на Англия. Домакините правят всичко възможно, за да бъде организацията безупречна, но не вземат предвид... крадците. В навечерието на Мондиала изчезва златната купа "Жул Риме", която трябва да бъде връчена на новия световен шампион. В Скотланд Ярд нямат ни една следа, за която да се захванат, шефовете на организационния комитет са пред инфаркт. И най-неочаквано дни преди началото куче, на име Пикълс, намира трофея. Започва кампания да бъде сменен талисманът на Мондиала - мнозина искат на мястото на лъвчето Уили да дойде кучето Пикълс. В крайна сметка кралят на животните надделява. За Пикълс остава един огромен топъл кренвирш, сервиран му преди финала на мондиала пред погледите на 100 000 зрители.

Жребият за финалите се тегли в лондонския хотел "Роял Гардън" на 6 януари 1966 г. 16 участващи отбора са разпределени в четири групи: в I - Уругвай, Англия, Франция, Мексико; във II - Швейцария, ФРГ, Испания, Аржентина; в III - Бразилия, България, Унгария, Португалия и в IV - КНДР, СССР, Чили, Италия. На четвъртфиналите продължават класиралите се на първите две места в групите.

Откриването на шампионата става с безличен мач. Сочените за фаворити в I група Англия и Уругвай мислят по-скоро как да не получат гол, отколкото как да вкарат. Срещата завършва 0:0. След това домакините вземат две победи срещу Франция и Мексико, уругвайците пък си позволяват равенство с отбора от страната на ацтеките. Англия и Уругвай отиват на четвъртфиналите. Подобно е положението и във II група. ФРГ и Аржентина също завършват 0:0, постигат лесни победи над Испания и Швейцария и се класират за втората фаза. Голямата сензация е в III група -

елиминиран е световният първенец Бразилия

и то още в предварителните групи. С доста труд "златистите" успяват да постигнат единствената си победа в Англия срещу България с 2:0. Головете постигат Пеле и Гаринча, но и двете попадения са отбелязани след свободни удари, а не са плод на някакви комбинации. "Бразилците подцениха храбрите българи", пише на другия ден английският печат. Още при следващия мач за всички става ясно, че Бразилия не е същият отбор, който мачкаше съперниците си в Швеция и Чили. Унгария побеждава с 3:1 световния шампион. Бразилците губят със същия резултат и от приятната изненада на първенството Португалия и напускат безславно мъгливия Албион. С 3:1 завършва и мачът Португалия - Унгария, двата тима се класират за четвъртфиналите.

Изненада има и в IV група. Соченият преди Мондиала за фаворит за титлата тим на Италия също е принуден да свие знамената. "Скуадра адзура" започва обещаващо - 2:0 срещу Чили и неприятният спомен отпреди четири години е заличен. Тогава загуба от същия съперник е причина италианците да напуснат първенството. Двукратните световни шампиони излизат с голямо самочувствие в двубоя срещу СССР. Само че на са взели предвид, че на съветската врата е не кой да е, а Лев Яшин. Прочутият вратар пра в и чудеса от храброст и отбива голови удари на Мацола, Булгарели, Паскути. При една атака Численко бележи единствения гол -1:0 за СССР. В лагера на италианците настава хаос преди решаващия двубой с КНДР. Объркан, треньорът Фабри решава да пусне нов състав срещу корейците. Само четирима футболисти от срещата със СССР излизат на терена. "Скуадра адзура" пак е принудена да преглътне загуба с 0:1. На Апенините заливат с унищожителна критика цялата делегация. "19 юли 1966 година - срам за Италия", „Стойте си там, не ни трябват родоотстъпници", са част от заглавията в италианския печат. Напред продължават СССР и най-изненадващо КНДР.

Германският рефер Крайтлайн играе главна роля в четвъртфинала Англия - Аржентина. Арбитърът отстранява след половин час игра капитанът на гостите Пратин заради обида. Преди това обаче никой не е чул Крайтлайн да произнесе и дума на испански. Аржентинците, които до този момент са имали подчертано превъзходство, са принудени да се върнат назад. Мачът продължава. Малко преди края Хънт бележи от очевидна засада. "Гаучосите" се нахвърлят върху Крайтлайн да протестират, срещата е прекъсната за момент. Мачът завършва 1:0. На пресконференцията старши треньорът на Англия Алф Рамзи не пести обидите си към аржентинците. "Те са полудиви хора, а са тръгнали да играят футбол", заявява Рамзи. Аржентинските журналисти го освиркват, става грандиозен скандал. Още на другия ден ФИФА глобява Рамзи и го предупреждава, че при следващо подобно провинение ще бъде отстранен от Мондиала.

Още по-голямо недоволство сред южноамериканските любители на футбола с отсъжданията си предизвиква английският рефер Фини. Британецът ръководи двубоя ФРГ - Уругвай. При 0:0 германец чисти топката от голлинията с ръка, но Фини остава безмълвен. Той обаче не се поколебава малко след това да изгони двама от уругвайските играчи за безобидни нарушения. ФРГ печели с 4:0, но наставникът на победителите Хелмут Шьон признава, че успехът не го радва. На другия ден пресата в Южна Америка гръмва -

"Има заговор срещу нас",

твърдят всички специалисти. Случайно ли е, питат те, назначаването на германски съдия на мача на Англия и на английски на срещата на ФРГ? "Англия трябваше да победи", "Англо-германски съдийски комплот", са отзивите от Стария континент. Критичен към двамата рефери е и английският печат. В лондонските вестници излиза карикатура на Крайтлайн и Фини, които се целуват в центъра на игрището. Случайно ли е, че от 9 арбитри (3 главни и 6 странични), ръководили двубоите на световния шампион Бразилия, 7 са британци?

И в другите два четвъртфинала победители се оказват европейски тимове. В Ливърпул обаче не всичко изглежда розово за Португалия - до 20-ата минута футболистите на КНДР бележат три гола и са на път да сътворят истинска сензация. Корейците обаче се оказват слабо подготвени физически и допускат загуба с 3:5. Герой става перлата Еузебио - автор на четири гола. Последен за полуфиналите се класира СССР след победа с 2:1 над Унгария.

Полуфиналът Англия - Португалия е определен за най-красивия мач на Мондиала. Редуват се непрекъснати атаки и към двете врати, не липсват и опасни удари. Англия бие с 2:1. Двата гола за островитяните вкарва Боби Чарлтън. За португалците точен за пореден път е Еузебио. "Черната перла" бележи от дузпа, отсъдена за нарушение срещу самия него от признатия за грубиян №1 на първенството Ноби Стайлс. В другия полуфинал ФРГ използва численото си превъзходство и бие СССР с 2:1. За юмручна разправия е отстранен Численко.

Финалът е на 30 юли на стадион "Уембли" в Лондон. 100 хил. зрители са запълнили трибуните на Меката на световния футбол, хиляди други остават навън без билет. До 20-ата минута и двата отбора си разменят по един гол - първо Халер извежда гостите напред, но англичаните връщат радостта на феновете си след гол на Хърст. В 78-ата минута с гол на Питърс домакините повеждат и всичко изглежда свършено. Хелмут Шьон излиза на тъчлинията и приканва всичките си полеви играчи да атакуват. Напред са дори защитниците Шнелингер и Вебер, които иначе не минават централната линия. Именно Вебер отклонява една топка във вратата на отличния Гордън Бенкс и резултатът е изравнен 2:2 - следват продължения.

101-а минута. Бол подава топката към Хърст и той нанася топовен удар. Кълбото се удря в напречната греда, тупва на земята и изскача в игралното поле, откъдето немците чистят в корнер. Англичаните ликуват, немците се приготвят за изпълнение на ъглов удар пред вратата им. Швейцарският съдия Динст се колебае и се допитва до помощника си Бахрамов (СССР). Съветският арбитър посочва центъра - гол. Германците оспорват, но без резултат. Изнервени от съмнителното попадение, гостите допускат още едно - негов автор е отново Хърст, единственият футболист с хеттрик на финал на световно първенство.

"Обирът на века"

е голямото заглавие на списание "Шпигел" в деня след финала. Третият гол на англичаните е пълна измислица, плод на въображението на Динст и Бахрамов, пише в него. Редакцията обявява награда от 20 000 марки за снимка, която доказва, че гол няма. В скандала се намесва и федералният канцлер Конрад Аденауер, според който съдбата на титлата е била решена с помощта на задкулисни операции.

Не остават назад и англичаните. По телевизията е показан репортаж, от който ясно се вижда от четири различни позиции, че топката пада зад голлинията. По-късно капитанът на ФРГ Уве Зелер признава, че гол наистина е имало и иска извинение от английските си колеги и рефера Динст. "Правдата възтържествува, наистина сме световни шампиони след толкова мъки и терзания", пише вестник Times месец след края на Мондиала.

финал: Англия - ФРГ 4:2

Халер 0:1, Хърст 1:1, Питърс 2:1, Вебер 2:2, Хърст 3:2, Хърст 4:2

Англия: Бенкс, Коен, Уилсън, Дж. Чарлтън, Мур, Бол, Стайлс, Б. Чарлтън, Хърст, Хънт, Питърс

ФРГ: Тилковски, Хьотгес, Шнелингер, Бекенбауер, Шулц, Вебер, Халер, Оберат, Хелд, Зелер, Емерих

Звезда на Мондиала: Боби Чарлтън (Англия)

Голмайстор: Еузебио (Португалия) - 9

Идеален отбор: Бенкс (Англия), Санчес (Испания), Шулц (ФРГ), Мур (Англия), Марзолини (Аржентина), Бекенбауер (ФРГ), Б. Чарлтън (Англия), Колуня (Португалия), Хърст (Англия), Еузебио (Португалия), Мас (Аржентина)