Блестящият Мболи не помогна на Алжир срещу Белгия

Рейтинг:
0 0
Източник: Getty Images/Guliver Photos

Белгия победи Алжир с 2:1 в първия мач на двата тима от група H на световното първенство по футбол в Бразилия, игран на стадион "Минейрао" в Бело Оризонте. В титулярния състав на алжирците бе стражът на ЦСКА Райс Мболи, който се представи на висота, но не успа да помогне на съотборниците си.

Първото полувреме започна с по-голямо владение на топката от страна на белгийците, но африканците отговориха с бързи контраатаки. В 21-ата мин. бе първият опасен момент в мача. Тогава Райс Мболи се намеси добре, боксирайки топката след мощен удар на Аксел Витсел.

Алжир поведе в 25-ата мин. след гол от дузпа на Софиан Фегули. Наказателният удар беше отсъден за нарушение на белгийския защитник Ян Вертоген срещу алжиреца, който в последствие застана зад бялата точка и отбеляза първото попадение в срещата. Така Алжир прекъсна серия от 28 г. без гол на финали на световно първенство по футбол. Последното попадение на африканците на Мондиал е от 1986 г., когато Джамел Зидан се разписа в мрежата на Северна Ирландия при равенството 1:1.

В 34-ата мин. Мболи отново се намеси по невероятен начин, спасявайки нов силен удар на Витсел, който бе насочен точно до страничната греда на алжирската врата. Стражът на ЦСКА обаче показа завиден рефлекс и изби в корнер, разтягайки се максимално. Десет минути по-късно той улови и шут на Шадли, който бе оставен сам пред малкото наказателно поле на Алжир. Така Мболи запази преднината на алжирците до края на полувремето.

Втората част започна с натиск на "червените дяволи". В 49-ата мин. Мболи увисна при едно центриране и само неточният удар на Лукаку опази вратата му "суха". Последваха още няколко опасности пред двете врати. 20 мин. след началото на второто полувреме отново стражът на ЦСКА бе в центъра на събитията, отразявайки удар на останалия очи в очи с него Ориги. Пет минути по-късно обаче влезлият като резерва за Белгия Маруан Фелайни изравни резултата с прекрасен удар с глава след центриране на Кевин де Брюин.

В 80-ата минута друга резерва – Дрис Мертенс, оплете топката за втори път в мрежата на Мболи. Белгиецът напредна сам по дясното крило и с мощен шут в близкия ъгъл препарира вратаря на африканците. "Червените дяволи" можеха да приключат мача още в 83-ата минута, но Мболи пак спаси по невероятен начин удар с глава на Фелайни. Обратът на Белгия им донесе първо място в група Н, преди да се е изиграла и другата среща между Русия и Южна Корея.

Белгия: 1.Тибо Куртоа, 4.Венсан Компани, 15.Даниел ван Буйтен, 5.Ян Вертонген, 2.Тоби Алдервейрелд, 19. Муса Дембеле (65 – 8. Маруан Фелайни), 6.Аксел Витсел, 10.Еден Азар, 22.Насер Шадли (46 - 14.Дрис Мертенс), 7.Кевин де Бруйне, 9.Ромелу Лукаку (58 - 17.Дивок Ориги).

Алжир: 23.Райс Мболи, 2.Маджид Бугера, 5.Рафик Халиш, 3.Фаузи Гулам, 12.Карл Меджани (84 - 9.Набил Гилас), 22.Мехди Мостафа, 10.Софиан Фегули, 19.Сафир Тайдер 21.Набил Бенталеб, 15.Ел Араби Судани (66 - 13.Ислам Слимани), 21.Риад Махрез (72 - 8.Мехди Ласен)

Жълти картони: Набил Бенталеб, Ян Вертонген

Стадион: "Ещадио Минейрао" (Бело Оризонте)

Съдия: Марко Родригес (Мексико)