Протест
Източник: fifa.com

Швеция'58 - Изгревът на боговете

VI световно първенство по футбол е поверено на Швеция. Решението е взето на редовния конгрес на ФИФА през 1956 г. в Лисабон. Тогава за първи път се определят и квоти за участниците от различните континенти. Четиринайсетте места са разпределени не много справедливо: 9 за Европа, 3 за Южна Америка, 1 за Северна и Централна Америка и 1 за Африка и Азия. Швеция като домакин и Германия като световен шампион са си осигурили предварително участието. На същия конгрес под натиска на новоизбрания президент на ФИФА - англичанинът Артър Дрюри, е решено британските отбори да бъдат разпръснати в различни квалификационни групи.

Участващите 16 отбора са разпределени в 4 групи, в които се играе по системата "всеки срещу всеки". За четвъртфиналите продължават класиралите се на първите две места. Регламентът на първенството обаче гласи, че при равенство в точките ще трябва да се играе нов мач - нещо много оспорвано от шефовете на доста от футболните федерации, тъй като допълнителен двубой (а те впоследствие са три) означава и допълнителна преумора. В I група са Северна Ирландия, Чехословакия, ФРГ, Аржентина, във II - Франция,

Югославия, Парагвай, Шотландия, в III - Швеция, Унгария, Уелс, Мексико, в IV - Австрия, СССР, Бразилия, Англия.

В I група прави впечатление

немощта на световния шампион ФРГ

- германците наистина финишират първи, но с нищо не напомнят отбора, който изненада Унгария преди четири години, макар че играят в почти непроменен състав. И в трите си срещи четата на Сеп Хербергер е принудена да заличава пасив. ФРГ бие единствено Аржентина с 3:1, а в останалите мачове се добира до 2:2 (срещу Чехословакия от 0:2, срещу Северна Ирландия островитяните повеждат на два пъти). В тази група се налага да се играе допълнителен мач между Чехословакия и Северна Ирландия. С два гола на Макпарланд ирландците побеждават с 2:1 и продължават напред.

Във II група Югославия и Франция се класират за четвъртфиналите след много оспорвани двубои. Директният мач между двата тима завършва 3:2 за "плавите". Вече прави впечатление и най-добрият реализатор на Мондиала - французинът Жюст Фонтен, който вкарва и двата гола за своите. Фонтен, който преди това е реализирал хеттрик срещу Парагвай, завършва първенството с 13 попадения - рекорд, който едва ли някога ще бъде подобрен.

Преди началото на първенството домакините не крият сериозните си намерения. В шведския състав се подвизават всепризнати майстори - знаменитото трио на Милан Грен - Нордал - Лидхолм, Симонсон, Хамрин, Скоглунд. За съжаление на скандинавците, месец преди шампионата травма вади от строя Нордал. Шведите обаче никак не са смутени и бият в първия си мач Мексико с 3:0.

Истински празник по улиците на Стокхолм

настъпва, когато е сразен знаменитият отбор на Унгария, финалист от първенството в Швейцария. Шведите, познати като изключително студени хора, сътворяват невероятен карнавал в града. Цяла нощ не спират да свирят оркестрите по улиците, пригласят им и клаксоните.

В третия си мач домакините постигат нулево реми с Уелс. Британците владеят инициативата и на няколко пъти удари на Чарлз застрашително профучават покрай шведската врата. Уелс завършва в групата с три равенства и се налага да играе допълнителен двубой за определяне на втория четвъртфиналист с Унгария. Островитияните успяват да обърнат мача от 0:1 до 2:1, унгарците са неузнаваеми. Асовете Пушкаш, Кочиш и Цибор са напуснали родината си и вече се състезават за други страни.

Началото на бразилската епоха започва в IV група. Когато южноамериканците пристигат в Швеция никой не ги взема на сериозно: първоначално ги мислят за туристи, а се оказва, че пристигналите са част от бразилския отбор. Особено странни са един седемнайсетгодишен хлапак, наречен за по-кратко Пеле и един кривокрак младеж, носещ чудатия прякор Гаринча.

Бразилците обаче готвят изненада за съперниците си. Старши треньорът Висенте Феола вече е измислил прочутата схема 4-2-4, предизвикала революция в стратегията на футбола. Единственото желание на Феола към федерацията преди заминаването за Европа е с него да пътува и семейството му. "Не се знае, ако се бяхме разминали с шампионската титла, какво щеше да се случи на близките ми", обяснява по-късно наставникът. Бразилия започва шампионата скромно. Победата с 3:0 над Австрия не учудва никого, а равенството 0:0 с Англия се отчита по-скоро като пропуск от страна на родоначалниците. След мача с островитяните капитанът на Бразилия Фелини настоява пред целия отбор Феола да пусне като титуляри срещу СССР Пеле и Гаринча.

"Трите най-фантастични минути в историята на световния футбол" -

така нарича френският журналист Габриел Ано началото на срещата Бразилия - СССР. Мачът се играе на стадион "Улеви" на 15 юни 1958 година - денят, в който Пеле и Гаринча тръгват по пътя към славата. Начален съдийски сигнал, Гаринча се втурва неудържимо напред, лъже трима защитници с червен екип и нанася страховит удар към вратата. Яшин със сетни усилия избива топката и тя среща гредата. Секунди по-късно Гаринча отново се втурва по фланга. Кълбото сякаш е залепено за крака му, а центрирането му въобще не се съобразява със законите на Нютън. Топката попада у Пеле, който надиграва четирима съперници и пак бие в гредата. В третата минута след нов пробив на Гаринча най-сетне е отбелязан гол. Негов автор е Вава, а публиката дълго и шумно аплодира бразилските виртуози. Срещата завършва 2:0, второто попадение пак е дело на Вава. Англия и СССР играят отново, за да определят кой ще придружи напред Бразилия. С гол на Илин съветските футболисти постигат ценна победа с 1:0.

Невероятният късмет отново се усмихва на ФРГ. Срещу Югославия германците имат само един шанс за гол и "старото куче" Ран не се колебае да го използва. "Плавите" пък се надпреварват да пропускат. Югославските нападатели излизат четири пъти сами срещу вратаря на ФРГ, но нито веднъж не успяват да го преодолеят. "Аз съм най-нещастният човек в света - съдията не ни даде чиста дузпа в края, а момчетата ми са за психиатър", жалва се след мача треньорът на Югославия Тирнанич.

Стокхолм тръпне преди сблъсъка между Швеция и СССР. Мачът започва с подчертано надмощие на гостите. Скоро обаче събитията се пренасят пред вратата на Яшин и с голове на Хамрин и Симонсон Швеция бие с 2:0. Като че ли най-лесно за полуфиналите се класира Франция - "петлите" надиграват с 4:0 Северна Ирландия.

Носени на крилете на въодушевлението, бразилците считат четвъртфинала с Уелс просто като поредното препятствие. Британците обаче дават сериозен отпор и на няколко пъти застрашават опасно вратата на "селесао". Гаринча е отчаян от пропуските си до почивката и моли старши треньора Феола да го смени. Наставникът отказва. През второто полувреме футболистите на Бразилия тръгват напред, за да променят резултата. Диди намира Пеле и младокът виртуозно елиминира уелски защитник, след което стреля фалцово към вратата, рикошет и топката влиза в мрежата.

"Това е голът на живота ми",

казва след мача футболистът, който в 1383 официални срещи в кариерата си е отбелязал общо 1281 попадения. Стане ли дума по-късно за Мондиала в Швеция, Пеле никога не пропуска да разкаже за сълзите си след гола срещу Уелс.

На полуфиналите Бразилия и Франция изнасят истински спектакъл. Южноамериканците печелят с 5:2, Пеле прави хеттрик, за първи път е разпечатана вратата на Жилмар. В другия двубой Фортуна най-накрая обръща гръб на германците и застарелият отбор на Швеция (средна възраст 30,3 години) печели с 3:1.

На трибуните на стадион "Росунда" за финала на 29 юни е дошъл лично кралят на Швеция Густав Адолф. Домакините са решени на всичко, за да спечелят световната купа и се втурват в бесни атаки, които довеждат до гол на Лидхолм. Трибуните избухват в овации, бразилците изглеждат смутени. "Сега, момчета, е наш ред" - с тези думи капитанът на "златистите" Диди успокоява своите. Дуетът Гаринча - Вава отново е на висота и последният се разписва два пъти. Полувремето завършва при 2:1. След почивката латиноамериканците са в стихията си. Гаринча, Диди и Загало измислят какви ли не комбинации, напред Пеле и Вава се безмилостни. В крайна сметка 5:2 и първа титла за Бразилия. След мача шведските зрители дълго аплодират тъмнокожите момчета на Феола, а купата им връчва лично крал Адолф. По същото време в Бразилия започва луд карнавал, продължил с дни и цял един народ се чувства възмезден за трагедията от 1950.

финал: Бразилия - Швеция 5:2

Лидхолм 0:1, Вава 1:1, Вава 2:1, Пеле 3:1, Загало 4:1, Симонсон 4:2, Пеле 5:2.

Бразилия: Жилмар, Дж. Сантос, Белини, Орландо, Н. Сантос, Диди, Зито, Гаринча, Вава, Пеле, Загало.

Швеция: Свенсон, Бергмарк, Бьоресон, Аксбом, Густавсон, Парлинг, Хамрин, Лидхолм, Грен, Симонсон, Скоглунд.

Звезда на Мондиала: Диди (Бразилия).

Голмайстор: Фонтен (Франция) - 13 гола.

Идеален отбор: Беара (Югославия), Келбел (Франция), Белини (Бразилия), Н. Сантос (Бразилия), Диди (Бразилия), Зито (Бразилия), Гаринча (Бразилия), Фонтен (Франция), Копа (Франция), Пеле (Бразилия), Скоглунд (Швеция)