Рейтинг:
2 0
Източник: Getty Images/Guliver Photos

Соченият за пълен аутсайдер в "групата на смъртта" отбор на Коста Рика продължава да прави чудеса от храброст.

След като в първия си мач отборът на Хосе Луис Пинто надигра Уругвай с 3:1, днес бе постигнат нов знаменит успех – 1:0 над Италия.

Така в компанията на три световни шампиона Коста Рика успя да си осигури място на 1/8-финалите още след втория си двубой. Резултатът от мача означава, че Англия със сигурност се прибира у дома. Италия и Уругвай пък в директен сблъсък ще определят кой ще се класира за елиминациите и кой ще отпадне. Мачът на истината е на "Ещадио дас Дунас" в Натал на 24 юни от 19:00 ч.

Марио Балотели изтърва две златни възможности за "адзурите" през първото полувреме. Първо той излезе сам срещу вратата в 31-ата мин., но би неточно. Две минути по-късно негов свиреп удар бе отразен майсторски от стража на Коста Рика Кейлър Навас.

В 43-ата мин. чилийският съдия Енрике Осес си затвори очите за чиста дузпа за Коста Рика. Героят от срещата с Уругвай Джоел Кембъл проби мощно в наказателното поле между Джорджо Киелини и Андреа Бардзали и последният го свали с ръка на земята. Реферът обаче не посмя да даде наказателен удар.

Минута по-късно правдата възтържествува. Жуниор Диас центрира великолепно и Брайън Руис с глава откри. Топката се удари в напречната греда над Джанлуиджи Буфон и тупна с цял обем зад голлинията.

През второто полувреме всички очакваха Италия да натисне. В играта на момчетата на Чезаре Прандели обаче липсваше свежест. Нямаше и помен от играта им при победата над Англия. Андреа Пирло беше уморен, Балотели изглеждаше безгрижен, смените Антонио Касано, Лоренцо Инсиние и Алесио Черчи не успяха да променят нищо. Изобщо удари към Навас липсваха, а "адзурите" постоянно се оказваха в положение на засада.

Отборът на Коста Рика пък играеше на контра, а отзад беше страшно стабилен. Така със страхотна тактическа дисциплина момчетата на Хосе Луис Пинто успяха за втори път в историята на страната да класират тима на осминфинали на световно първенство след 1990 г.

Италия – Коста Рика 0:1

Руис (44) 0:1

Италия: Буфон, Киелини, Бардзали, Абате, Дармиан, Де Роси, Маркизио (69 Черчи), Мота (46 Касано), Кандрева (57 Инсиние), Пирло, Балотели.

Селекционер: Чезаре Прандели

Коста Рика: Навас, Гонзалес, Диас, Гамбоа, Умана, Дуарте, Техеда (68 Куберо), Боланос, Руис (81 Бренес), Борхес, Кембъл (74 Урена).

Селекционер: Хосе Луис Пинто

Жълти картони: Балотели (И); Куберо (КР)

Главен съдия: Енрике Осес (Чили)