Бразилия мина през ада на дузпите, но продължава

Рейтинг:
2 0
Източник: Getty Images/Guliver Photos

Домакинът на световното първенство Бразилия успя да се промъкне на 1/4-финалите, след като отстрани Чили след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията мачът завърши 1:1, а големият герой за "селесао" се казва Жулио Сезар, който успя да хване два удара от бялата точка. В следващата фаза на надпреварата "жълтите" ще чакат победителя от двойката Колумбия – Уругвай.

Мачът започна във вихрено темпо и домакините можеха да поведат още в 4-ата минута с удар на Марсело, но топката мина малко покрай гредата. В 15-ата минута Наймер нахлу в наказателното поле, но вместо да подаде към непокрития Оскар, реши да играе сам и загуби топката. В 18-ата минута обаче нямаше какво да помогне на чилийците. Десетката на Бразилия центрира от фаул на близката греда, където Тиаго Силва отклони топката към Давид Луис, който откри резултата.

В 25-ата минута Неймар беше изведен сам срещу Клаудио Браво, но шутът му беше неточен и слаб. След малко повече от половин час игра гостите изравниха. Бразилците сбъркаха при изнасянето, Алексис Санчес получи пас в наказателното поле и с удар в далечния ъгъл преодоля Жулио Сезар за 1:1. "Селесао" веднага се хвърли в атака и в 35-ата минута Неймар стреля с глава и топката вече летеше към вратата, но се удари в гърба на Франсиско Силва и излезе в корнер. В продължението Артуро Видал пък можеше да направи пълен обрат, но не успя да се разпише от малък ъгъл.

Второто полувреме започна с нов натиск на Бразилия и в 55-ата минута Хълк успя да вкара, но голът не беше зачетен, тъй като преди това нападателят на Зенит (Санкт Петербург) игра с ръка. В 64-ата минута Чарлс Арангис за малко да шокира домакините, но невероятна намеса на Жулио Сезар спаси възпитаните на Луис Фелипе Сколари. 10 минути преди края Дани Алвеш центрира отдясно и Неймар засече с глава, но Браво внимаваше и отрази. Малко по-късно новото попълнение на Барселона спаси  мощен шут и на Хълк. До края не се случи нищо интересно и се стигна до продължения.

При тях двата отбора внимаваха повече да не получат гол, като в 103-ата минута Хълк стреля отдалеч, но Браво успя да избие топката. През второто пък футболистите повече лежаха на терена, отколкото да играят футбол . В 120-ата минута Пинила можеше да хвърли в екстаз Чили с адски мощен удар, но горната греда, която едвам не се счупи, спаси бразилците.

Така се стигна при ролетката на дузпите. Чилийците изпуснаха първите два шута от бялата точка чрез Пинила и Рохас, чиито удари бяха спасени от Жулио Сезар. За Бразилия Давид Луис вкара, а Уилям не уцели вратата. След това Марсело и Арангис бяха точни и дойде моментът на Хълк. Той стреля но Клаудио Браво отрази, а после Диас беше точен и стана 2:2. Така се стигна до решаващото 5-то изпълнение. Неймар не тръпна и вкара, за да дойде редът на Хара. Той отправи много мощен удар, но гредата спаси героя в срещата Жулио Сезар и така Бразилия премина през ада на дузпите, за да се класира сред осемте най-добри отбора в света.

Бразилия – Чили 1:1 (3:2 при дузпите)

1:0 Давид Луис (18)
1:1 Алексис Санчес (32)

Бразилия: 12.Жулио Сезар, 2.Даниел Алвеш, 3.Тиаго Силва, 4.Давид Луис, 6.Марсело, 5.Фернандиньо (72-Рамирес), 11.Оскар (106-Уилиан), 17.Луис Густаво, 7.Хълк, 9.Фред, (64-.Жо), 10.Неймар

Селекционер: Луис Фелипе Сколари

Чили: 1.Клаудио Браво, 4.Маурисио Исла, 17.Гари Медел (108-Рохас), 18.Гонсало Хара, 2.Еухенио Мена, 20.Чарлс Арангис, 21.Марсело Диас, 5.Франсиско Силва, 8.Артуро Видал (87-Пинила), 7.Алексис Санчес, 11.Едуардо Варгас, (57-Гутиерес)

Селекционер: Хорхе Сампаоли

Жълти картони: Луис Густаво, Хълк, Жо, Алвеш (Б); Еухенио Мена, Франсиско Силва, Пинила (Ч)