Босна с първи успех на световно след 3:1 над Иран

Рейтинг:
0 0
Източник: Getty Images/Guliver Photos

Босна и Херцеговина постигна историческа победа с 3:1 над Иран в мач от група F на световното първенство.

Още преди срещата балканците бяха загубили шансове да се класират във фазата на директните елиминации, но това е първи успех за страната на Мондиал. Азиатците пък пропуснаха уникален шанс да сътворят сензация, отивайки на 1/8-финалите, след като не успяха да се възползват от победата на Аржентина над Нигерия в другия мач от групата.

Възпитаниците на Сафет Сушич можеха да поведат още в 4-ата минута, но ударът на Един Джеко беше спасен от вратаря Алиреза Хагиги. 5 минути след това нападателят на Манчестър Сити отново стреля, но стражът на иранците пак спаси. Така се стигна до 23-ата минута, когато Джеко най-сетне се разписа. Той шутира по земя от над 20 м и този път не остави шансове на Хагиги - 1:0. 120 секунди по-късно Иран можеше да изравни с прехвърлящ удар на Ашкан Дежага, но топката кацна върху горната греда. Малко преди края на полувремето Авдия Вършаевич беше изведен очи в очи с вратаря по диагонала, но не успя да уцели вратата.

През втората част Иран се опита да натисне, но не можеше да застраши опасно Асмир Бегович. В 58-ата минута Босна нанесе решаващия удар в мача. Балканците се възползваха от грешка при изнасянето на топката, тя попадна в Миралем Пянич, който с шут в далечния ъгъл удвои преднината на отбора. си. 8 минути преди края Иран все пак успя да вкара, след като Гучанеджаад беше точен на празна врата след пас отляво. Буквално в следващата атака обаче Босна възстанови преднината си от 2 гола с изстрел на крайния защитник Вършаевич. До края не стана нищо интересно и балканците завършиха на 3-то място в група F с 3 точки. Иран остана на последната 4-та позиция с 1 т.

Група F

Босна и Херцеговина - Иран 3:1

1:0 Джеко (23)
2:0 Пянич (58)
2:1 Гучанеджаад (82)

3:1 Вършаевич (83)

Босна: 1.Асмир Бегович, 2.Авдия Вършаевич, 4.Емир Спахич, 5.Сеад Колашинац, 7.Мухамед Бешич, 8.Миралем Пянич, 9.Ведад Ибишевич, 11.Един Джеко (83 - ), 14.Тино Сушич (80 - 23.Салихович), 15.Тони Шунич, 21.Анел Хаджич (61 - 6.Враниеш)

Селекционер: Сафет Сушич

Иран: 12.Алиреза Хагиги, 3.Елсан Хаджсафи (63 - 9.Джаанбакш), 4.Саид Хосейни, 5.Амирхосеин Садеги, 6.Джавад Некунам, 7.Масуд Шоджаей (46 - 2.Хейдари), 14.Андраник Теймурян, 15.Педжман Монтазери, 16.Реза Гучанеджаад, 21.Ашкан Дежага (67 - 10.Карим), 23.Мердад Пулади

Селекционер: Карлос Кейрош

Съдия: Карлос Веласко (Испания)

Жълти картони: Бешич (БиХ); Фард (И)

Салвадор, ст: "Арена Фонте Нова"